| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 4.50 kg | MX - Pale Ale |
$ 34.81 / kg $ 156.65 |
38 | 2.8 | 72.6% |
| 0.15 kg | GB - Deep Diver Dark Crystal |
$ 62.56 / kg $ 9.38 |
34.5 | 110 | 2.4% |
| 0.25 kg | GB - Roasted Barley |
$ 62.76 / kg $ 15.69 |
22 | 488.1 | 4% |
| 0.15 kg | GB - Black Malt |
$ 63.20 / kg $ 9.48 |
29.9 | 450.6 | 2.4% |
| 0.15 kg | GB - Chocolate Malt |
$ 63.20 / kg $ 9.48 |
34.5 | 300.6 | 2.4% |
| 0.80 kg | Flaked Oats |
$ 21.00 / kg $ 16.80 |
33 | 2.2 | 12.9% |
| 0.20 kg | Brown Sugar | 45 | 15 | 3.2% | |
| 6.20 kg / $ 217.48 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 g | Yakima Chief Hops - Fuggle UK |
$ 1.38 / g $ 41.40 |
Pellet | 4.3 | Boil | 60 min | 14.72 | 33.3% |
| 30 g | Yakima Chief Hops - Fuggle UK |
$ 1.38 / g $ 41.40 |
Pellet | 4.3 | Boil | 30 min | 11.32 | 33.3% |
| 30 g | Crystal |
$ 0.99 / g $ 29.70 |
Pellet | 2.9 | Boil | 10 min | 3.6 | 33.3% |
| 90 g / $ 112.50 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 13 g | Carbonato de Calcio |
$ 42.00 / kg $ 0.55 |
Water Agt | Mash | 0 min. |
| 2 g | Baking Soda | Water Agt | Mash | 0 min. | |
| 2.50 g | sulfato de magnesio |
$ 119.00 / kg $ 0.30 |
Water Agt | Boil | 0 min. |
| 3 g | Cloruro de Calcio | Water Agt | Boil | 0 min. | |
| $ 0.84 | |||||
| Fermentis - Safale - American Ale Yeast US-05 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 81.00 |
| Method: co2 Amount: 1.58 bar Temp: 20 °C CO2 Level: 2.2 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 19.2 L | Strike | 73 °C | 67 °C | 60 min | |
|
Starting Mash Thickness:
3 L/kg Starting Grain Temp: 20 °C |
|||||
| Water | Liters |
|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 3 L/kg | 18 |
| Mash volume with grains | 22 |
| Grain absorption losses | -6 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 12.9 L) | 17.3 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.9 |
| Volume increase from sugar/extract (early additions) | 0.1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 24.2 L) | 28.5 |
| Boil off losses | -5.7 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.5 |
| Post boil Volume | 18 |
| Going into fermentor | 18 |
| Total: | 35.3 |
| Equipment Profile Used: | System Default |