Brewer's Friend

Print

Mossies Irish Stout 5BBL

166 calories 18.2 g 16 oz
Beer Stats
Method: All Grain
Style: Irish Stout
Boil Time: 60 min
Batch Size: 155 gallons (fermentor volume)
Pre Boil Size: 157 gallons
Post Boil Size: 155 gallons
Pre Boil Gravity: 1.050 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.050 (recipe based estimate)
Efficiency: 80% (brew house)
Calories: 166 calories (Per 16oz)
Carbs: 18.2 g (Per 16oz)
Created: Wednesday August 16th 2023
1.050
1.014
4.8%
19.3
39.8
4.0
492.40
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
220 lb Pauls Malt - Maris Otter Keep Flying220 lb Maris Otter Keep Flying $ 0.81 / lb
$ 178.20
38 2.4 83.7%
13 lb Pauls Malt - Black Malt13 lb Black Malt $ 0.98 / lb
$ 12.74
34 700 4.9%
8 lb Simpsons - Roasted Barley8 lb Roasted Barley $ 0.96 / lb
$ 7.68
28.52 600 3%
22 lb Pauls Malt - Light Chocolate - Reliable Lighthouse Light22 lb Light Chocolate - Reliable Lighthouse Light $ 0.88 / lb
$ 19.36
34 190 8.4%
263 lbs / $ 217.98
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
25 oz East Kent Goldings25 oz East Kent Goldings Hops $ 1.09 / oz
$ 27.25
Pellet 5 Boil 60 min 15.35 65.8%
13 oz East Kent Goldings13 oz East Kent Goldings Hops $ 1.09 / oz
$ 14.17
Pellet 5 Boil 15 min 3.96 34.2%
38 oz / $ 41.42
 
Yeast
Omega Yeast Labs - Irish Ale OYL-005
Amount:
5 Each
Cost:
$ 46.60 / bblp
$ 233.00
Attenuation (avg):
72%
Flocculation:
Medium
Optimum Temp:
62 - 72 °F
Starter:
No
Fermentation Temp:
68 °F
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 2544 B cells required
$ 233.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 2.25 Volumes
 
Target Water Profile
SOURCE '21
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
20 7 12 19 30 40
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
85 gal Strike 173 °F 154 °F 60 min
15 gal Top Off -- -- --
15 gal Pre Heat KTL Temperature -- -- --
95 gal Sparge -- -- --
Starting Mash Thickness: 1.25 qt/lb
Starting Grain Temp: 65 °F
Quick Water Requirements
Water Gallons  Quarts
WARNING: Boil kettle capacity (12 gal | 48 qt) exceeded. Volume required: 157.93 gal (631.7 qt). Suggest reducing initial water volume to 12 gal (48 qt) and adding 145.93 gal (583.7 qt) sparge/top-off.    
WARNING: Mash tun capacity exceeded. Volume required: 103.23 gal (412.91 qt) 82.19 328.8  
Strike water volume at mash thickness of 1.25 qt/lb 82.19 328.8  
Mash volume with grains 103.23 412.9  
Grain absorption losses -32.88 -131.5  
Remaining sparge water volume (equipment estimates 108.86 g | 435.5 qt) 107.94 431.8  
Mash Lauter Tun losses -0.25 -1  
Pre boil volume (equipment estimates 157.93 g | 631.7 qt) 157 628  
Boil off losses -1.5 -6  
Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) -1.43 -5.7  
Post boil Volume 155 620  
Going into fermentor 155 620  
Total: 190.13 760.5
Equipment Profile Used: System Default
 
Notes

Price Corrected 3/26/26

Last Updated and Sharing
 
457
Views
0
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2026-03-26 20:09 UTC