Portal zero
116 calories
26.1 g
330 ml
Fermentables
|
Amount
|
Fermentable
|
Cost
|
PPG
|
°L |
Bill %
|
|
4 kg |
German - CaraMunich III4 kg CaraMunich III |
$ 20.00 / kg
$ 80.00 |
34 |
57 |
24.2% |
|
12.50 kg |
American - Pilsner12.5 kg Pilsner |
$ 5.85 / kg
$ 73.13 |
37 |
1.8 |
75.8% |
|
16.50 kg / $ 153.13
|
Hops
|
Amount
|
Variety
|
Cost
|
Type
|
AA
|
Use
|
Time
|
IBU
|
Bill %
|
|
100 g |
Yakima Valley Hops - Bravo100 g Bravo Hops |
|
Leaf/Whole |
14.9 |
Boil
|
40 min |
29.12 |
16.7% |
|
500 g |
Yakima Chief Hops - Mosaic500 g Mosaic Hops |
$ 0.44 / g
$ 220.00 |
Leaf/Whole |
12.25 |
Dry Hop
|
3 days |
|
83.3% |
|
600 g
/ $ 220.00
|
Other Ingredients
|
Amount
|
Name
|
Cost
|
Type
|
Use
|
Time
|
|
2 g |
Whirlfloc
|
$ 1.36 / g
$ 2.72 |
Water Agt |
Boil |
15 min. |
|
$ 2.72
|
Target Water Profile
Balanced Profile
Quick Water Requirements
| Water |
Liters |
|
WARNING: Boil kettle capacity (45.4 L) exceeded. Volume required: 126.2 L. Suggest reducing initial water volume to 45.4 L and adding 80.8 L sparge/top-off.
|
|
|
WARNING: Mash tun capacity exceeded. Volume required: 71.12 L. Suggest reducing strike water volume to 34.51 L and adding 25.72 L sparge/top-off.
|
60.2 |
|
Strike water volume at mash thickness of 3.7 L/kg
|
60.2 |
|
Mash volume with grains
|
71.1 |
|
Grain absorption losses
|
-16.5 |
|
Remaining sparge water volume (equipment estimates 83.4 L)
|
83.4 |
|
Mash Lauter Tun losses
|
-0.9 |
|
Pre boil volume (equipment estimates 126.2 L)
|
126.2 |
|
Boil off losses
|
-5.7 |
|
Hops absorption losses (first wort, boil, aroma)
|
-0.5 |
|
Post boil Volume
|
120 |
|
Going into fermentor
|
120 |
|
Total:
|
143.6
|
| Equipment Profile Used: |
System Default |
"Portal zero" International Amber Lager beer recipe by Brewer #398983. All Grain, ABV 0.7%, IBU 29.12, SRM 10.59, Fermentables: (CaraMunich III, Pilsner) Hops: (Bravo, Mosaic) Other: (Whirlfloc)
Last Updated and Sharing
- Public: Yup, Shared
- Last Updated: 2026-09-20 12:51 UTC