| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 9 lb | Gambrinus - Pale Malt |
$ 2.00 / lb $ 18.00 |
37.3 | 2.1 | 63.2% |
| 3.25 lb | Bairds - Vienna Malt |
$ 2.20 / lb $ 7.15 |
37 | 3.5 | 22.8% |
| 1 lb | Briess - Victory Malt |
$ 2.65 / lb $ 2.65 |
34.5 | 28 | 7% |
| 1 lb | Bestmalz - BEST Caramel Aromatic |
$ 2.50 / lb $ 2.50 |
34.5 | 19 | 7% |
| 14.25 lbs / $ 30.30 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.25 oz | Yakima Valley Hops - Northern Brewer |
$ 2.25 / oz $ 2.81 |
Pellet | 9.3 | Boil | 60 min | 24.68 | 38.5% |
| 1 oz | Northern Brewer - German Tettnang |
$ 2.50 / oz $ 2.50 |
Pellet | 3.5 | Boil | 5 min | 1.48 | 30.8% |
| 1 oz | Northern Brewer - German Tettnang |
$ 2.50 / oz $ 2.50 |
Pellet | 3.5 | Boil | 0 min | 30.8% | |
| 3.25 oz / $ 7.81 | ||||||||
| White Labs - French Saison Ale Yeast WLP590 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 15.00 |
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume (equipment estimates 8.65 g | 34.6 qt) | 7.03 | 28.1 |
| Mash volume with grains (equipment estimates 9.79 g | 39.2 qt) | 8.17 | 32.7 |
| Grain absorption losses | -1.78 | -7.1 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 6.62 g | 26.5 qt) | 5 | 20 |
| Boil off losses | -1.5 | -6 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.12 | -0.5 |
| Post boil Volume (equipment estimates 5 g | 20 qt) | 7.5 | 30 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | ||
| Volume into fermentor (equipment estimates 7.5 g | 30 qt) | 5 | 20 |
| Total: | 7.03 | 28.1 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |